Hrádek nad Nisou na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hrádek nad Nisou
Domů - Portál Hrádek nad NisouKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hrádku nad Nisou, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Architektonické památky > Chráněná krajinná oblast Jizerské hory - Kulturně historické zvláštnosti

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory - Kulturně historické zvláštnosti

Fotogalerie:
Kulturně historické zvláštnosti
Kulturně historické zvláštnosti

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Chráněná krajinná oblast Jizerské hory - Kulturně historické zvláštnosti

Schránka:
Přidej do schránky.

Počátky osídlení v Jizerských horách se datují koncem 13. století. Tehdy započala německá zemědělská kolonizace severního podhůří, která podle toku Smědé dospěla až k horským srázům. Od 16. století v masivu Smrku probíhala těžba cínových rud. Zároveň započala sklářská expanze do jižního podhůří a do centrální části hor. Většina obcí na jižní straně pohoří byla založena v 17.století se zástavbou koncentrovanou podél potoků a volně rozptýlenou do okolních svahů. Severní obce, na Frýdlantsku, jsou starší a vyvinuly se jako zemědělské osídlení s lánovým způsobem hospodaření. V centru hor byly zakládány sklářské hutě s osadami.

Po zániku sklárny většinou zanikly i osady a zachovány byly pouze nevelké enklávy v lesích (Nová louka, Kristiánov). Výjimkou je Jizerka, která přečkala do současnosti jako dřevařská osada a posléze rekreační centrum. Jako ojedinělý soubor lidové architektury byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Lidová zástavba je jedním z předmětů ochrany v CHKO Jizerské hory. Na zdejším území se střetávají a vzájemně ovlivňují tři typy lidového dřevěného domu. Na severozápadě vyznívá oblast západoevropského patrového hrázděného domu s podstávkou, od jihu z Pojizeří sem zasahuje český roubený dům s bohatou skladbou a zdobnými lomenicemi. Celé území je překryto oblastí přízemního roubeného domu slezského pohraničí.

Průmyslová revoluce v 19. století znamenala masivní industrializaci, především v jižním podhůří. K tradičním sklárnám přibývají a rozrůstají se továrny textilní, strojírenské i provozy na zpracování dříví. Dotvářejí urbanistickou strukturu obcí a mnohé z nich jsou dnes cennými památkami. Zásadním mezníkem vývoje jizerskohorských obcí a krajiny byl konec druhé světové války. Následoval nucený odsun německého obyvatelstva, které zde tvořilo naprostou většinu. Identifikace novousedlíků s krajinou byla otázkou generací, navíc v nepříznivém období socialistické ekonomiky a společenských vztahů. Dalším přelomem ve vývoji zdejší krajiny byla změna společenských poměrů na konci 20. století.

Dnes je nejrychleji se rozvíjejícím způsobem užívání krajiny Jizerských hor cestovní ruch a rekreace. Jejich šetrné způsoby navazují na stoletou německou historii jizerské turistiky, po které zůstaly nejen horské chaty, ale také třeba desítky rozhleden a skalních vyhlídek. Díky individuální rekreaci byla zachována převážná část lidových chalup. Na druhou stranu cestovní ruch a sport ve své masovosti, technickém charakteru a skokovém zvyšování standardu znamená mnohdy přímé ohrožení dochovaného stavu přírody a krajiny. Dobrým příkladem je tlak na budování lyžařských areálů.


Adresa a kontaktní informace:
CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST JIZERSKÉ HORY - KULTURNĚ HISTORICKÉ ZVLÁŠTNOSTI
LIBEREC
464 01  FRÝDLANT V ČECHÁCH

telefon:+420 482 428 999
fax:+420 482 428 999

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°47'53,16"; E15°9'5,40"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Chráněná krajinná oblast Jizerské hory - Kulturně historické zvláštnosti
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 984

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hrádek nad Nisou
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena